Ilmdosh Yo‘l harakati

RASMLI MA’LUMOTNOMA

Yo‘l belgilarini birga o‘rganamiz.

40 ta belgi, 6 guruh. Shaklni ko‘ring, qisqa ma’nosini o‘qing va o‘xshash belgilarni solishtiring.

40 ta belgi

1.1 — Shlagbaumli temir yo‘l kesishmasi1.1

Shlagbaumli temir yo‘l kesishmasi

Oldinda shlagbaum bilan jihozlangan temir yo‘l kesishmasi bor.

Ogohlantiruvchi
1.2 — Shlagbaumsiz temir yo‘l kesishmasi1.2

Shlagbaumsiz temir yo‘l kesishmasi

Oldinda shlagbaumsiz kesishma bor. Poyezd yo‘lini kuzating.

Ogohlantiruvchi
1.6 — Teng ahamiyatli yo‘llar kesishuvi1.6

Teng ahamiyatli yo‘llar kesishuvi

Oldinda teng ahamiyatli yo‘llar kesishadi; o‘tish navbatini tegishli qoidalar bilan aniqlang.

Ogohlantiruvchi
1.8 — Svetofor bilan tartibga solish1.8

Svetofor bilan tartibga solish

Oldindagi chorraha, o‘tish joyi yoki yo‘l qismi svetofor bilan boshqariladi.

Ogohlantiruvchi
1.15 — Sirpanchiq yo‘l1.15

Sirpanchiq yo‘l

Yo‘l sirti sirpanchiq bo‘lishi mumkin. Keskin harakatlardan saqlaning.

Ogohlantiruvchi
1.20 — Piyodalar o‘tish joyi1.20

Piyodalar o‘tish joyi

Oldinda piyodalar o‘tish joyi borligidan ogohlantiradi. Bu 5.16.1 belgisi bilan bir xil vazifa emas.

Ogohlantiruvchi
1.21 — Bolalar1.21

Bolalar

Bolalar muassasasi yaqinida qatnov qismiga bolalar chiqishi ehtimoli bor.

Ogohlantiruvchi
1.23 — Ta’mirlash ishlari1.23

Ta’mirlash ishlari

Oldinda yo‘l ishlari olib borilayotgan qism bor.

Ogohlantiruvchi
1.30 — Boshqa xavf-xatarlar1.30

Boshqa xavf-xatarlar

Boshqa ogohlantiruvchi belgilar bilan ifodalanmagan xavfli qism haqida ogohlantiradi.

Ogohlantiruvchi
2.1 — Asosiy yo‘l2.1

Asosiy yo‘l

Tartibga solinmagan chorrahalarda oldin o‘tish huquqini bildiradi.

Imtiyoz
2.2 — Asosiy yo‘lning oxiri2.2

Asosiy yo‘lning oxiri

Asosiy yo‘l maqomi tugaydigan joyni bildiradi.

Imtiyoz
2.4 — Yo‘l bering2.4

Yo‘l bering

Kesib o‘tilayotgan yo‘ldagi, tegishli qo‘shimcha belgida esa asosiy yo‘ldagi transportga yo‘l bering.

Imtiyoz
2.5 — To‘xtamasdan harakatlanish taqiqlangan2.5

To‘xtamasdan harakatlanish taqiqlangan

Chorraha oldida to‘xtash chizig‘ida, u bo‘lmasa kesib o‘tiladigan qatnov qismi chetida to‘liq to‘xtang. Alohida holatlar rasmiy izohda berilgan.

Imtiyoz
2.6 — Ro‘para harakatlanishning ustunligi2.6

Ro‘para harakatlanishning ustunligi

Tor qismda qarshi yo‘nalishdagi transportga yo‘l berish talabini bildiradi.

Imtiyoz
2.7 — Ro‘paradagi harakatlanishga nisbatan imtiyoz2.7

Ro‘paradagi harakatlanishga nisbatan imtiyoz

Tor qismda ro‘paradan kelayotgan transportga nisbatan imtiyozni bildiradi.

Imtiyoz
3.1 — Kirish taqiqlangan3.1

Kirish taqiqlangan

Shu tomondan kirishni taqiqlaydi. Istisnolarni rasmiy talabdan o‘rganing.

Taqiqlovchi
3.2 — Harakatlanish taqiqlangan3.2

Harakatlanish taqiqlangan

Transport harakatiga taqiqni bildiradi; qonuniy istisnolari bor.

Taqiqlovchi
3.9 — Velosipedda harakatlanish taqiqlangan3.9

Velosipedda harakatlanish taqiqlangan

Velosiped va mopedda harakatlanish taqiqlanadi.

Taqiqlovchi
3.10 — Piyodaning harakatlanishi taqiqlangan3.10

Piyodaning harakatlanishi taqiqlangan

Piyodalar harakatiga taqiqni bildiradi.

Taqiqlovchi
3.18.1 — O‘ngga burilish taqiqlangan3.18.1

O‘ngga burilish taqiqlangan

O‘ngga burilishga taqiq. Belgining ta’siri va istisnolari rasmiy izohda berilgan.

Taqiqlovchi
3.18.2 — Chapga burilish taqiqlanadi3.18.2

Chapga burilish taqiqlanadi

Chapga burilishni taqiqlaydi. Qayrilish taqiqi bilan adashtirmang.

Taqiqlovchi
3.19 — Qayrilish taqiqlangan3.19

Qayrilish taqiqlangan

Qayrilib olishni taqiqlaydi. Chapga burilish taqiqidan ajrating.

Taqiqlovchi
3.24 — Yuqori tezlik cheklangan3.24

Yuqori tezlik cheklangan

Rasmdagi 50 — shu belgi namunasi uchun km/soatdagi chegara; barcha yo‘llar uchun umumiy tezlik emas.

Taqiqlovchi
3.27 — To‘xtash taqiqlangan3.27

To‘xtash taqiqlangan

To‘xtash ham, to‘xtab turish ham taqiqlanadi. Qonuniy istisnolar va ta’sir hududini manbadan tekshiring.

Taqiqlovchi
3.28 — To‘xtab turish taqiqlangan3.28

To‘xtab turish taqiqlangan

To‘xtab turishga taqiq. Uni 3.27 dagi to‘xtash taqiqi bilan tenglashtirmang.

Taqiqlovchi
4.1.1 — Harakatlanish to‘g‘riga4.1.1

Harakatlanish to‘g‘riga

Ko‘rsatilgan to‘g‘ri yo‘nalish bo‘yicha yurish talabi. Ta’sir doirasi va istisnolarni tekshiring.

Buyuruvchi
4.1.2 — Harakatlanish o‘ngga4.1.2

Harakatlanish o‘ngga

Ko‘rsatilgan o‘ng yo‘nalish bo‘yicha harakatlanish talabi.

Buyuruvchi
4.1.3 — Harakatlanish chapga4.1.3

Harakatlanish chapga

Chapga yo‘nalishni ko‘rsatadi; ushbu guruhning rasmiy izohida qayrilish ham nazarda tutilgan.

Buyuruvchi
4.2.1 — To‘siqni chapdan aylanib o‘tish4.2.1

To‘siqni chapdan aylanib o‘tish

To‘siqni belgidagi strelka ko‘rsatgan chap tomondan chetlab o‘ting.

Buyuruvchi
4.3 — Aylanma harakatlanish4.3

Aylanma harakatlanish

Aylana bo‘ylab strelkalar yo‘nalishida harakatlaniladi; ustunlik boshqa belgilar va qoidalar bilan aniqlanadi.

Buyuruvchi
4.5 — Velosiped yo‘lkasi4.5

Velosiped yo‘lkasi

Velosiped va individual harakatlanish vositalari yo‘lkasi. Piyodalar foydalanishi uchun alohida shartlar bor.

Buyuruvchi
4.6 — Piyodalar yo‘lkasi4.6

Piyodalar yo‘lkasi

Faqat piyodalarning yurishiga mo‘ljallangan yo‘lka.

Buyuruvchi
5.12 — Avtobus va (yoki) trolleybus to‘xtash joyi5.12

Avtobus va (yoki) trolleybus to‘xtash joyi

Yo‘nalishli transportning tegishli bekatini bildiradi.

Axborot-ko‘rsatgich
5.15 — To‘xtab turish joyi5.15

To‘xtab turish joyi

Transportni to‘xtab turish uchun belgilangan joy; qo‘shimcha belgilarni ham o‘qing.

Axborot-ko‘rsatgich
5.16.1 — Piyodalar o‘tish joyi5.16.1

Piyodalar o‘tish joyi

O‘tish joyini belgilaydi. Piyoda ko‘rinish va yaqinlashayotgan transportni ham baholaydi.

Axborot-ko‘rsatgich
5.17.1 — Piyodalarning yer ostidan o‘tish joyi5.17.1

Piyodalarning yer ostidan o‘tish joyi

Piyodalar uchun yerosti o‘tish yo‘li joylashuvini bildiradi.

Axborot-ko‘rsatgich
5.19.1 — Oxiri berk yo‘l5.19.1

Oxiri berk yo‘l

Bu yo‘l bo‘ylab davomli o‘tib ketishning imkoni yo‘qligini bildiradi.

Axborot-ko‘rsatgich
6.1 — Tibbiy yordam ko‘rsatish joyi6.1

Tibbiy yordam ko‘rsatish joyi

Yaqindagi tibbiy yordam joyini topishga yordam beruvchi servis belgisi.

Servis
6.2 — Shifoxona6.2

Shifoxona

Shifoxona joylashuvini ko‘rsatadi.

Servis
6.3.1 — Avtomobillarga yonilg‘i quyish shoxobchasi6.3.1

Avtomobillarga yonilg‘i quyish shoxobchasi

Yonilg‘i quyish shoxobchasi haqida axborot beradi. Namunadagi masofa shu tasvirga tegishli.

Servis